Koszyk ....

Amerykańscy Ślązacy

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

Normalna cena: 35,00 zł

Cena promocyjna 22,00 zł

LUB
Amerykańscy ślązacy

Więcej widoków

 • Amerykańscy ślązacy

Opis produktu

Informacje dodatkowe

Polecamy również

Tagi produktów

 
 • Szczegóły

  Potomkowie Ślązaków w Brazylii i Stanach Zjednoczonych są bohaterami tej książki. Dziennikarska ciekawość i fascynacja tematem zaprowadziły Autorkę za ocean w poszukiwaniu śladów ludzi, którzy wyruszyli w drugiej połowie XIX wieku z Górnego Śląska. Ich spadkobiercy, Amerykanie w czwartym i piątym pokoleniu urodzeni w Teksasie, nazywają siebie dziś śląskimi Teksańczykami, a wielu z nich potrafi rządzić po Śląsku. W Brazylii jest inaczej, choć i tam Autorka spotkała ludzi, których przodkowie przybyli do tego kraju z Siołkowic na Opolszczyźnie za Silesiano Sebastianem Edmundem Wosiem-Saporskim w 1871 roku. Z zebranych relacji, wysłuchanych rozmów, przeczytanych rodzinnych pamiętników, kronik, z archiwalnych fotografii, układa się historia, w której najważniejsze są pytania o pamięć, dziedzictwo i tożsamość. Archiwalne zdjęcia zamieszczone w publikacji i aneks fotograficzny współtworzą tę opowieść. Do książki dołączona jest płyta z fragmentami rozmów przeprowadzonych z potomkami emigrantów ze Śląska.

  Autorka książki Anna Musialik-Chmiel, dr nauk humanistycznych, z Radiem Katowice związana jest od 1987 roku i od wielu lat współpracuje też z polonijnymi stacjami radiowymi w Nowym Jorku i Chicago. Jest autorką audycji o tematyce społecznej i kulturalnej.
  Do swoich osiągnięć zalicza kilka reportaży, z których jeden, wyróżniony na konkursie „Polska i świat” – o potomkach emigrantów ze Śląska do USA, zapoczątkował poszukiwania ludzi o śląskich korzeniach na kontynencie amerykańskim. Z red. Marią Pańczyk-Pozdziej wspólnie odnalazły potomków Ślązaków mieszkających w Brazylii. Jest autorką m.in. regionalnego programu Radia Katowice „Ligoniowe radio” i katolickiego magazynu „Droga”.
 • Informacje dodatkowe

  Podtytuł Dziedzictwo – pamięć – tożsamość
  Autor Anna Musialik-Chmiel
  ISBN 978-83-7030-761-5
  Data wydania 2010
  Oprawa Miękka
  Format 166 x 240 mm
  Liczba stron 240
  Cena 35,00 zł
 • Mogą cię również zainteresować następujące produkty

  Biskup na walizkach

  Biskup na walizkach

  20,00 zł
       
 • Tagi produktów

  Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.