Koszyk ....

Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne

5 produkt(ów)

na stronę

Siatka  Lista 

Ustaw kierunek malejący
 1. ssht

  Śląskie Studia Historyczno - Teologiczne 50/2

  Normalna cena: 20,00 zł

  Cena promocyjna 5,00 zł

  Niniejszy zeszyt „Śląskich Studiów Historyczno-Teologicznych” zamyka okres pięćdziesięciu lat istnienia czasopisma – pisze we wstępie ks. Jacek Kempa, redaktor naczelny tego czasopisma. – Jeśli ten jubileusz stanowi powód do świętowania, to dzieje się to wyłącznie w duchu wdzięczności wobec wszystkich autorów i członków zespołów redakcyjnych, dzięki którym pismo wypełniło swoją obecnością całe półwiecze i dało przez ten czas okazję do pogłębionych studiów. Wokół „Śląskich Studiów” i w jakiejś mierze dzięki nim rozwijało się śląskie środowisko teologów, a wśród nich historyków Kościoła. Spoglądając z drugiej strony, czasopismo stało się świadkiem przemian tego środowiska – aż po strukturalne okrzepnięcie w postaci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nie można pominąć tego spostrzeżenia, gdy zważy się, że decyzja o założeniu SSHT w 1968 roku pozostawała w korespondencji z powołaniem do istnienia tegoż Uniwersytetu. Dzisiaj razem z pięćdziesięcioletnią Uczelnią – i jako jej współpracownicy – świętujemy i naszą rocznicę. Spoglądając z perspektywy półwiecza, można pokusić się o refleksję, że tamta decyzja biskupa Herberta Bednorza miała w sobie coś z prorockiego gestu. Uniwersytet Śląski powstawał w czasach, w których obecność teologii na uczelni państwowej była nie do pomyślenia. Założyciele SSHT pokazali, że warto podejmować dalekosiężne inicjatywy nawet w czasie niepomyślnym, a potem cierpliwie czuwać nad ich rozwojem. [...]

  Jubileusz pięćdziesięciolecia upoważnia nas do zmodyfikowania kształtu niniejszego numeru czasopisma. Dużą część zajmują w nim materiały przygotowane specjalnie na tę okazję. Poza okolicznościowym przedstawieniem historii periodyku znaleźć tu można szereg prezentacji zagadnień rozwijanych w artykułach zamieszczanych w SSHT w minionym półwieczu. Są one ułożone tematycznie, według wybranych działów teologii oraz innych dyscyplin. Dają interesujący wgląd w preferencje badawcze autorów (głównie środowiska śląskiego), w ten sposób być może najlepiej zdając sprawę z faktycznych projektów naukowych, prowadzonych nieraz przez wiele lat. Na uwagę zasługuje także omówienie tematyki recenzji, odsłaniające jakoś upodobania czytelnicze środowiska publikujących teologów.

  Świętowanie nie powinno jednak przesłonić zadania najistotniejszego. W niniejszym wydaniu SSHT nie zabrakło bieżących artykułów naukowych, przyjętych przez redakcję, choć ze względów objętościowych ograniczono nieco ich liczbę. Także recenzje i sprawozdania świadczą o aktywności naukowej środowiska.

   

  Ks. Jacek Kempa

  Dowiedz się więcej

 2. SSTH
 3. Śląskie studia

  Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 48/1 2015

  Normalna cena: 40,00 zł

  Cena promocyjna 5,00 zł


 4. Śląskie studia

  Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 48/2 2015

  Normalna cena: 24,00 zł

  Cena promocyjna 5,00 zł


 5. Śląskie studia

  Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne 49/2 2016

  Normalna cena: 26,00 zł

  Cena promocyjna 5,00 zł


5 produkt(ów)

na stronę

Siatka  Lista 

Ustaw kierunek malejący