Koszyk ....

Dopuszczalność dowodów zdobytych w sposób niegodziwy w kanonicznym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

Normalna cena: 22,00 zł

Cena promocyjna 12,00 zł

LUB
Dopuszczalność dowodów

Więcej widoków

 • Dopuszczalność dowodów

Opis produktu

Informacje dodatkowe

Polecamy również

Tagi produktów

 
 • Szczegóły

  Książka Aleksandry Brzemi-Bonarek Dopuszczalność dowodów zdobytych w sposób niegodziwy w kanonicznym procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa, to pierwsza na polskim rynku kanonistycznym publikacja, w której autorka wypracowała oryginalną propozycję rozwiązania tego niełatwego, tytułowego zagadnienia.

  Książka dzieli się na trzy części. W pierwszym rozdziale autorka wprowadza podstawowe pojęcia, którymi posługuje się w pracy (nieważność małżeństwa, proces małżeński, prawda i pewność moralna sędziego, dowody, sędziowska ocena środków dowodowych w procesie).

  Rozdział drugi stanowi analizę takich pojęć jak: godziwość i niegodziwość dowodu z perspektywy historyczno-prawnej oraz obowiązujących uregulowań kodeksowych i współczesnej myśli kanonicznej. Autorka przedstawia opublikowane dotąd orzecznictwo sądów kościelnych, w których pojawił się problem dowodów zdobytych w sposób niegodziwy. Omawia również niepublikowane dotąd materiały dotyczące tematu pracy: wyroki (otrzymane w odpowiedzi na listy do sądów kościelnych), dekret Roty Rzymskiej, informacje o rozstrzygnięciach lub wyrokach pochodzące z prowadzonej z sędziami korespondencji. Rozdział kończy prezentacja zróżnicowanych stanowisk kanonistów, zarówno za, jak i przeciw dopuszczalności dowodów zdobytych w sposób niegodziwy w procesie małżeńskim.

  W rozdziale trzecim Aleksandra Brzemia-Bonarek dokonała analizy niektórych przepisów Dyrektywy Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, jak również zagadnień bezpośrednio wiążących się z problemem wykorzystania spornych dowodów (wyświetlenie prawdy, jako głównego celu procesu małżeńskiego, zasady dobra dusz, stosowania słuszności kanonicznej). Poddała również krytycznej analizie najnowszy kościelny akt prawny, jakim jest instrukcja Dignitas connubii, w artykule 157 traktujący między innymi o niemożności przyjęcia i użycia przez sędziego w procesie małżeńskim dowodów zdobytych przez stronę w sposób moralnie niedozwolony.

  Cennym uzupełnieniem książki jest aneks wraz z niepublikowanymi orzeczeniami sądów kościelnych, Sądu Biskupiego I instancji z Dijon we Francji, wyroku Trybunału Metropolitalnego w Barcelonie (Hiszpania) oraz dekretu Roty Rzymskiej.

  Problem podjęty w pracy doktorskiej pani Aleksandry Brzemia-Bonarek wyrósł z kościelnej praktyki sądowej. Zdarza się, że w procesie o nieważność małżeństwa jedna ze stron przedstawia dokument (świadectwa lekarskie, korespondencję, pamiętniki...) wprawdzie prawdziwe, ale zdobyte w sposób niegodziwy, pozyskane z naruszeniem ustawy o ochronie danych osobowych, wyłudzone, wykradzione... Bywa, że dokumenty takie przesądzają o wyniku procesu. Prawo kościelne dopuszcza tylko dowody godziwe, instytucje kościelne nie mogą bowiem akceptować posługiwania się środkami nieetycznymi („cel nie uświęca środków złych”). Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że celem procesu jest ustalenie prawdy materialnej – i to dotyczącej ważności sakramentu: czy sędzia może ignorować dokumenty, wprawdzie zdobyte podstępnie, ale przydatne do jej wyświetlenia? Praca pani Brzemia-Bonarek to pierwsze w literaturze światowej monograficzne opracowanie tego tematu. Autorka przeprowadziła kwerendę w sądach kościelnych. Rozesłana ankieta zaowocowała 44 odpowiedziami sądów kościelnych, wśród nich Trybunału Roty Rzymskiej. Autorka odważnie prezentuje i uzasadnia własne stanowisko, wedle którego wartością nadrzędną w procesie jest prawda.
  Monografia stanowi pozycję nie do pominięcia w pracach zajmujących się kanonicznymi regułami dowodzenia.

  ks. prof. dr hab. Remigiusz Sobański

  Pozycja ta otwiera nową serię: Poszukiwania, prezentującą współczesną myśl naukową. Autorzy publikowanych w niej pozycji proponują oryginalne rozwiązania niełatwych problemów z różnych dziedzin teologii.

 • Informacje dodatkowe

  Autor Aleksandra Brzemia-Bonarek
  Seria Poszukiwania
  ISBN 978-83-7030-535-2
  Data wydania 2007
  Oprawa Miękka
  Liczba stron 183
  Cena 22,00 zł
 • Mogą cię również zainteresować następujące produkty

  Antropologia miejscem spotkania i dialogu międzyreligijnego

  Antropologia miejscem spotkania i dialogu międzyreligijnego

  34,65 zł
  Jezus Chrystus - osoba i dzieło - bibliografia 2005 - 2006

  Jezus Chrystus - osoba i dzieło - bibliografia 2005 - 2006

  Normalna cena: 58,80 zł

  Cena promocyjna 35,00 zł

     
 • Tagi produktów

  Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.