Koszyk ....

Duchowieństwo katolickie na Śląsku 1742-1914

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

Normalna cena: 33,00 zł

Cena promocyjna 20,00 zł

LUB
Duchowieństwo

Więcej widoków

 • Duchowieństwo

Opis produktu

Informacje dodatkowe

Tagi produktów

 
 • Szczegóły

  Publikacja jest owocem wykładów prowadzonych przez kilka lat na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Słuchaczami wykładów byli przede wszystkim studenci teologii, alumni Śląskiego Seminarium Duchownego w katowicach.

  Ważnym powodem powstania pracy było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy istnieje model śląskiego duszpasterza/duszpasterstwa, a jeśli tak, to na czym on polega. Omawiany okres, który zakończył się wraz z wybuchem I wojny światowej, był przełomowy dla Kościoła katolickiego w tej części Europy. Radykalnym zmianom uległa mapa polityczna, społeczna i narodowa Śląska, a w konsekwencji także kościelna. Rodził się, zwłaszcza w górnośląskiej części diecezji wrocławskiej, nowy, tj. industrialny porządek. Jego skutki dla przyszłości Kościoła po krótkim, bo zaledwie 17-letnim interwale, jakim była II Rzeczpospolita, ujawniają się dopiero w okresie Polski Ludowej.

  W podręczniku, bo właściwie tak należy zaklasyfikować tę pracę, skupiono uwagę głównie na duchowieństwie diecezjalnym, w mniejszym stopniu na zakonnym. To ostatnie bowiem zostało straszliwie okaleczone przez sekularyzację, a następnie przez ustawy antyzakonne w okresie kulturkampfu i długo nie mogło właściwie funkcjonować w życiu diecezji, czego dowodem są świecące pustką ruiny wielu opuszczonych klasztorów.

 • Informacje dodatkowe

  Podtytuł Z dziejów duszpasterstwa w diecezji wrocławskiej
  Autor ks. Jerzy Myszor
  ISBN 978-83-7030-824-7
  Data wydania 2011
  Oprawa Miękka
  Format 167x240 mm
  Liczba stron 486
  Cena 33,00 zł
 • Tagi produktów

  Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.