Koszyk ....

Ksiądz Franciszek Pisula 1918-1993

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

15,00 zł
LUB
Pisula

Więcej widoków

 • Pisula

Opis produktu

Informacje dodatkowe

Tagi produktów

 
 • Szczegóły

  Ks. Krzysztof Brejza, Ksiądz Franciszek Pisula 1918‒1993, Wydawnictwo Księgarnia św. Jacka, Katowice 2019

   

  Wikariusz i katecheta, kustosz sanktuarium maryjnego w Pszowie, proboszcz wiejskiej parafii ‒ Połomi, głosiciel słowa, radca, dziekan, kanonik – to tylko kilka z wielu określeń, które opisują osobę i posługę ks. Franciszka Pisuli, śląskiego kapłana urodzonego w Stanicy k. Gliwic, niemalże w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości. We wspomnieniach tych, którzy go znali, jawił się przede wszystkim jako dobry człowiek i ksiądz. Gdy po śmierci (w 1993 roku) zbierano informacje dotyczące jego osoby, jeden z prezbiterów diecezji katowickiej, napisał wprost, że ks. Pisula: „był dobrą reklamą kapłań­stwa na co dzień”. Z kolei arcybiskup Damian Zimoń, określił go, jako „kapłana niezwykłego świadectwa”. W ocenie wielu był też księdzem permanentnie studiującym, który nigdy nie rozstawał się z książką, nawiązując w ten sposób do najlepszych tradycji kleru śląskiego.

  Tę nieszablonową osobowość postarał się w swojej pracy opisać ks. Krzysztof Brejza. Z jego książki wyłania się obraz człowieka będącego z jednej strony naocznym świadkiem tworzącej się historii XX wieku. Jego dzieciństwo i lata młodzieńcze przypadły przecież na czas tworzenia się struktur diecezji katowickiej (1925). Ważną rolę w kształtowaniu się życia społecznego na Śląsku w Drugiej Rzeczy­pospolitej odgrywali wówczas duchowni tego formatu, co: bł. ks. Emil Szramek, bł. ks. Józef Czempiel, ks. Jan Kapica, ks. Aleksander Skowroński, ks. Franciszek Miczek, ks. Stanisław Maśliński czy ks. Władysław Robota. Z drugiej strony autor pokazuje jego dojrzewanie do podjęcia zadań związanych z powołaniem oraz wieloletnią posługę duszpasterską.

  Autor żywi nadzieję, że ten – jak go nazywano – „patriarcha duchowieństwa diecezji katowickiej”, „człowiek bliski wiejskiego życia”, „drogowskaz dla będących w drodze”, „świadek”, „niewyczerpany wzór godności i autorytetu moralnego” stanie się dobrym wzorcem do naśladowania, a jego postawa wobec Boga i Kościoła będzie dla czytelników przykładem pokory i wierności.

  Książka jest 30. tomem w serii „BIBLIOTEKA TEOLOGICZNA” Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

   

   

 • Informacje dodatkowe

  Autor Ks. Krzysztof Brejza
  Seria Biblioteka teologiczna
  ISBN 978-83-8099-081-4
  Data wydania 2019
  Oprawa Miękka
  Liczba stron 169
  Cena 15,00 zł
 • Tagi produktów

  Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.