Koszyk ....

Katedra na pustkowiu

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

Normalna cena: 18,90 zł

Cena promocyjna 5,00 zł

LUB
Katedra na pustkowiu

Więcej widoków

 • Katedra na pustkowiu

Opis produktu

Informacje dodatkowe

Polecamy również

Tagi produktów

 
 • Szczegóły

  Rozprawa stanowi kontynuację nurtu badań, któremu na Wydziale Teologii KUL przyświeca gwiazda bp. prof. Alfonsa Nossola i jego ucznia ks. prof. Jerzego Szymika. To nurt teologii „toczący szeroko swe wody” między brzegami niemieckojęzycznej i słowiańskojęzycznej wrażliwości religijnej, penetrujący nowe obszary i docierający w rejony literatury, sztuki, nauk przyrodniczych, które jeszcze w połowie ubiegłego wieku uważano za teologiczne pustkowie. Tymczasem kolejne pokolenie teologów – wyrosłe w szkole teologii „na usługach wiary” – dostrzega na tym „pustkowiu” katedrę. Co więcej, są oni porażeni wymową i pięknem tego sacrum – szukają piękna i sacrum w krainie literackich słów, co jak pomosty są w stanie łączyć teologię z „pustkowiem”.

  prof. Karol Klauza

   

  Książka proponuje gruntowne, systematyczne i modelowe przemyślenie kategorii praeparationis evangelicae i jej miejsca w dyskursie toczonym na styku literatury pięknej i teologii. Oznacza to zarazem propozycję konstrukcji narzędzia, pozwalającego teologii systematycznej swobodniej poruszać się w tej właśnie niełatwej przestrzeni. Z tego punktu widzenia literackie odniesienie tej rozprawy do twórczości Herberta okazuje się w pewnym sensie względne. Ważniejsza bowiem stała się systematyzacja i modelowy opis relacji między źródłem literackim a możliwym w związku z nim najpierw dojrzałym słowem wiary, a następnie także systematyczną wypowiedzią teologiczną. (…) Autorka stworzyła kompetentny i precyzyjny przewodnik po motywach religijnych i teologicznych w dziele Herberta, uwzględniając także rzeczy przed pierwszym spojrzeniem ukryte.

  prof. Tomasz Węcławski

   

  Teologia i literatura piękna, cóż mają wspólnego? A prawda i piękno? Ewangelia i wiersze Wielkiego Poety?
  O tym jest ta książka. Także o Zbigniewie Herbercie, o tajemnicy życia i śmierci; o wędrówce przez pustkowie, w stronę katedry.

  ks. prof. Jerzy Szymik
 • Informacje dodatkowe

  Podtytuł Kategoria praeparatio evangelica w świetle twórczości Zbigniewa Herberta
  Autor Katarzyna Solecka
  Seria Poszukiwania nr 2
  ISBN 978-83-7030-539-0
  Data wydania 2007
  Oprawa Miękka
  Liczba stron 224
  Cena 18,90 zł
 • Mogą cię również zainteresować następujące produkty

  Aby wszyscy byli jedno – Damit alle Eins sein

  Aby wszyscy byli jedno – Damit alle Eins sein

  Normalna cena: 23,10 zł

  Cena promocyjna 5,00 zł

       
 • Tagi produktów

  Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.