Opis produktu
Informacje dodatkowe
Tagi produktów
-
Szczegóły
Korfanty i inni... Rok 1918 na Górnym Śląsku
praca zbiorowa pod red. ks. Jerzego Myszora przy współpracy ks. Henryka Olszara
W 1918 roku skończyła się epoka nowożytna, którą wpisano w dzieje Europy na kongresie wiedeńskim. Źródeł wybuchu I Wielkiej Wojny Światowej upatruje się zwykle w „niedokończonej” wojnie francusko-pruskiej z 1870–1871, a jej bezpośrednią przyczynę – w walce Rzeszy Niemieckiej o dominację w Europie. Skutkiem ubocznym klęski Niemiec i epidemii komunizmu, który ogarnął carską Rosję, było po 146 latach niewoli odrodzenie Polski. Historycy zadają sobie pytanie: czy odrodzenie Polski w 1918 roku to efekt nieuchronny procesów uruchomionych przez anonimowe, bezimienne prawa polityki i gospodarki, czy też efekt działania wybitnych ludzi, których Polsce w tym czasie nie brakowało? Wśród znakomitych osób zaangażowanych w działalność na rzecz niepodległości Polski byli w owym czasie także Ślązacy, w tym również duchowni, którzy na gruncie społecznym, kulturalnym i politycznym opowiadali się po stronie polskiej. (...)
Skromna w zamyśle publikacja chce zasygnalizować rolę jednostek w historii. Silna, zmotywowana celem jednostka może wpływać na dzieje, na bieg wydarzeń według uprzednio przewidywanego (?) i przygotowanego scenariusza. Silne podkreślenie znaczenia jednostki nie wyklucza jednak refleksji nad rolą procesów uruchomionych przez tak, a nie inaczej ukształtowaną sytuację społeczno-gospodarczą i polityczną. (...)
Zaprezentowano 16 autorów, w tym 14 duchownych, niepodległości Śląska i jego drogi do Polski, a był to wybór arbitralny, co nie znaczy że przypadkowy. Wielkie znaczenie miał swego czasu Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wiekupod red. Mieczysława Patera. Uwzględniono w nim biografie kapłanów, którzy w swojej działalności stykali się ze sprawami polskimi i mieli znaczny wpływ na bieg historii niezależnie o tego, jaki był ich stosunek do sprawy polskiej. W tej publikacji chcemy pokazać na wybranych przykładach ludzi (duchownych i świeckich), którzy świadomie – w chwili decydującej o losach współczesnego Śląska – wprost lub pośrednio opowiedzieli się po stronie polskiej i działali na rzecz włączenia Śląska w granice Polski. By uniknąć wartościowania działalności omawianych postaci, prezentujemy je w porządku alfabetycznym. Autorzy artykułów pochodzą z różnych środowisk naukowych i fakt ten ma również swoje odbicie w takiej a nie innej prezentacji wybranych treści.
ks. Jerzy Myszor – fragment wstępu
SPIS TREŚCI
Ks. Jerzy Myszor, Wstęp
Ks. Michał Kłakus, Bracia Brandysowie – obrońcy polskości i wiary ojczystej
Ks. Henryk Olszar, Serviam – chcę służyć. Rok 1918 w życiorysie księdza Teofila Bromboszcza
Zbigniew Hojka, Ksiądz Józef Czempiel w dobie Wielkiej Wojny
Wanda Musialik, ks. Bernard Kołodziej, Znad Dunaju do kraju Przemszy. Zmienne obszary posługi księdza Augusta Hlonda
Natalia Maria Ruman, Ksiądz Jan Kapica – droga od duszpasterza,polityka Centrum do obozu polskiego
Ks. Henryk Olszar, „Zrobiłeś, coś powinien, więcej nie. Zrobiłeś tyle, ile mogłeś”. Wojciech Korfanty (1873–1939)
Ks. Mariusz Trąba, Ksiądz Teodor Kubina – duszpasterz wobec problemów społeczno-politycznych Górnego Śląska (1917–1925)
Ks. Bronisław Czaplicki, Ksiądz Michał Lewek (1878–1967) wsłużbie niepodległości Górnego Śląska
Grzegorz Wnętrzak, Ksiądz Józef Londzin i jego działalność narodowa i polityczna w czasach przełomu na Śląsku Cieszyńskim
Joanna Januszewska-Jurkiewicz, Józef Piłsudski wobec spraw śląskich w dobie odbudowy państwa polskiego
Wanda Musialik, Górnośląski poseł trzech sejmów – ksiądz Paweł Pośpiech
Ks. Damian Bednarski, Achilles Ratti i jego misja na Górnym Śląsku
Dariusz Jądro, Górny Śląsk czy Polska? Ksiądz Tomasz Reginek w obliczu problemu niepodległości
Maciej Fic, Katolicki i polski. Rola ks. Aleksandra Skowrońskiego wprzyłączeniu części Górnego Śląska do Polski
Halina Dudała, Emil Szramek: pomiędzy sprawiedliwością a pietyzmem i miłością wobec ojczyzny
Informacje dodatkowe
Podtytuł Praca zbiorowa pod redakcją Jerzego Myszora przy współpracy Henryka Olszara Redaktor Jerzy Myszor ISBN 978-83-8099-054-8 Data wydania 2018 Liczba stron 294 Cena 38,00 zł