Koszyk ....

Materiały źródłowe do biografii naukowej ks. prof. Wincentego Myszora (wybór korespondencji)

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

35,00 zł
LUB
Materiały ...

Więcej widoków

 • Materiały ...

Opis produktu

Informacje dodatkowe

Tagi produktów

 
 • Szczegóły

  Ks. prof. Wincenty Myszor należał do grona wybitnych patrystów, znawców antyku chrześcijańskiego, tłumaczy piśmiennictwa starożytnego. W czasach komunistycznych, kiedy rozwój nauki w Polsce był determinowany czynnikami pozamerytorycznymi, potrafił włączyć się w badania ogólnoeuropejskie dotyczące gnostycyzmu. Stał się niekwestionowanym znawcą rękopisów z tak zwanej Biblioteki Nag Hammadi, dostarczając czytelnikowi polskiemu ich tłumaczenia wraz z obszernymi komentarzami.

  Prezentowana edycja listów tematycznie dotyczy wymienionego wyżej obszaru dociekań naukowych kapłana śląskiego. W publikacji przyjęto podejście dokumentacyjne, traktując przygotowaną edycję korespondencji jako materiał źródłowy pomocny przy rekonstrukcji rozwoju drogi naukowej teologa. Informacje zawarte w listach adresowanych do ks. W. Myszora i pisanych przez niego uzupełniają również wiedzę o dziejach badań patrystycznych prowadzonych przez naukowców polskich oraz o historii ruchu wydawniczego w zakresie publikacji naukowych. Część dokumentacyjną poprzedza opracowanie biograficzne z zaakcentowaniem tylko tych wątków w życiorysie naukowym ks. W. Myszora, które zrekonstruowano na podstawie cytowanych listów.

  Niniejsze opracowanie kierowane jest do osób zainteresowanych biografistyką kapłanów śląskich, historią nauki, zwłaszcza patrystyki, oraz rozwojem oficyn wydawniczych w Polsce po 1945 roku.

    (ze wstępu)

 • Informacje dodatkowe

  Autor Wstęp i edycja Katarzyna Tułać
  Seria Źródła do dziejów Kościoła Katolickiego na Górnym Śląsku nr 24
  Redaktor Ks. Jerzy Myszor
  Data wydania 2019
  Oprawa Miękka
  Liczba stron 309
  Cena 35,00 zł
 • Tagi produktów

  Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.