Koszyk ....

Nowa karta pracowników służby zdrowia

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

22,00 zł
LUB
nowa karta

Więcej widoków

 • nowa karta

Opis produktu

Informacje dodatkowe

Tagi produktów

 
 • Szczegóły

  Polskie tłumaczenie Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia, przygotowanej przez Papieską Radę ds. Służby Zdrowia, ukazuje się rok po śmierci arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego tejże Rady w latach 2009-2016. Sam arcybiskup Zimowski troszczył się o wydanie Karty i przygotował do niej Wstęp. Można zatem ten dokument w dużej mierze uznać za duchowy testament Księdza Arcybiskupa. 

  Ze wstępu arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego:

  Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia uwzględnia nie tylko rozwój nauk medycznych i ich możliwy wpływ na życie ludzkie, lecz także coraz częściej pojawiające się kwestie medyczno-prawne, które wywierają niemały wpływ na wykonywanie zawodów medycznych; w niniejszym tekście zostały podjęte także coraz mocniej widoczne kwestie związane z wymiarem sprawiedliwości, z poszanowaniem godności i wzrastającą wrażliwością na wartość solidarności i zasady pomocniczości, jeśli chodzi o dostęp do leków i możliwych technologii. [...]

  W Dokumencie wzięto także pod uwagę poszerzenie się kręgu osób biorących udział w tych działaniach, gdyż obok klasycznych postaci służby zdrowia (lekarze, pielęgniarki, personel pomocniczy) zostały uwzględnione także inne osoby, które w różnym stopniu, ale jednakowoż tworzą świat dzisiejszej służby zdrowia, a są to: biolodzy, farmaceuci, pracownicy służby zdrowia działający na danym terenie, administracja, ustawodawcy w dziedzinie służby zdrowia, pracownicy z sektora publicznego i prywatnego czy to o charakterze świeckim, czy wyznaniowym.

  [...] Nowa Karta pragnie być skutecznym narzędziem w obliczu rozmywania się zasad etycznych i subiektywizmu sumień, które połączone z pluralizmem kulturowym, etycznym i religijnym prowadzą z łatwością do relatywizacji wartości, a co za tym idzie do niebezpieczeństwa dalszej możliwości odnoszenia się do wspólnego etosu, zwłaszcza w kwestii wielkich pytań egzystencjalnych, związanych ze znaczeniem narodzin, życia i śmierci.

  Niniejsza Karta z pewnością nie może wyczerpać wszystkich problemów i pytań odnoszących się do zdrowia i choroby, jednak została tak opracowana, aby móc zaoferować możliwie jasne linie przewodnie dotyczące wspomnianych problemów etycznych, którym należy stawiać czoła w świecie służby zdrowia, będąc w zgodzie z nauczaniem Chrystusa i Magisterium Kościoła. [...]

   

 • Informacje dodatkowe

  ISBN 978-83-8099-024-1
  Tłumaczył Hanna Bzikot
  Data wydania 2017
  Oprawa Miękka
  Liczba stron 159
  Cena 22,00 zł
 • Tagi produktów

  Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.