Koszyk ....

Słownik biograficzny duchowieństwa (archi)diecezji katowickiej 1922-2008

Oceń ten produkt jako pierwszy

Dostępność: W magazynie

47,25 zł
LUB

Więcej widoków

 • Słownik biograficzny duchowieństwa (archi)diecezji katowickiej 1922-2008

Opis produktu

Informacje dodatkowe

Tagi produktów

 
 • Szczegóły

  Słownik biograficzny duchowieństwa (archi)diecezji katowickiej wpisuje się w Rok Kapłański ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Słownik na blisko 500 stronach, zawierających ponad 800 haseł dokumentuje życie i działalność wszystkich księży inkardynowanych i pracujących w diecezji katowickiej od początku jej istnienia aż do 2008 roku. W Słowniku, co podkreśla w Słowie wstępnym abp Damian Zimon, Metropolita Katowicki możemy znaleźć „całą paletę życiorysów księży, ich drogi do kapłaństwa na śląskiej ziemi, przekrój różnych obszarów pracy duszpasterskiej (proboszczowie, wikarzy, biskupi wywodzący się z duchowieństwa diecezjalnego, budowniczowie kościołów, kapelani szpitalni, wychowawcy seminaryjni, politycy, społecznicy itd.).

  Redaktorzy Słownika pragnęli przyjść z pomocą wszystkim badaczom historii parafii i regionu, szukającym wiarygodnych danych na temat chronologii życia duchownego katowickiego. Każdy biogram jest zwięzłym, chronologicznie ułożonym zapisem życia i działalności duchownego. Biogramy są ponadto zilustrowane są ich fotografiami. Opuszczono wszystkie elementy wartościujące. Układ hasła budowany był przy pomocy pytań badawczych: miejsce i data urodzenia, pochodzenie rodziców, wykształcenie elementarne i średnie, wiek kandydatów do kapłaństwa, wykształcenie wyższe, data, miejsce święceń kapłańskich, szafarz sakramentu kapłaństwa, wszystkie placówki wikariuszowskie i daty graniczne pracy w parafii, data objęcia pierwszej placówki proboszczowskiej, najważniejsze dokonania w parafii, wiek przejścia na emeryturę, miejsce emerytury, śmierć i miejsce pochowku. Taki schemat hasła pozwoli na planowaną w przyszłości publikację, mającą przybrać formę syntezy dziejów duchowieństwa katowickiego w okresie 1922/1925–2008.

  W Słowniku wykorzystano z hasła wchodzące w skład Słownika biograficznego katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku wydanego w 1996 roku nakładem Księgarni św. Jacka. Wszystkie przejęte hasła zostały jednak poddane redakcji, tak by odpowiadały przyjętemu schematowi. Autorstwo haseł zostało zaznaczone w dołączonej bibliografii. Ponadto redaktorzy Słownika wykorzystali nekrologi anonimowo publikowane w okresie międzywojennym na łamach „Wiadomości Diecezjalnych”.

 • Informacje dodatkowe

  Redaktor Redakcja naukowa: ks. Jerzy Myszor
  ISBN 978-83-7030-695-3
  Data wydania 2009
  Format 166 x 240 mm
  Liczba stron XVIII + 482
  Cena 47,25 zł
 • Tagi produktów

  Użyj spacji aby rozdzielić tagi, apostrofów (') aby wpisać frazy.