Zadzwoń: 32 355 48 00; +48 519 546 100, Napisz do nas: biuro@ksj.pl
AAA Odwiedź nas na

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Sakramenty chorych

Obrzędy i duszpasterstwo

Sakramenty chorych. Obrzędy i duszpasterstwo. Wydanie trzecie zmienione i poprawione. Przedruk na podstawie Dekretu z dnia 15 IX 2020.  W przedruku zostały uwzględnione czytania zawarte w Lekcjonarzu mszalnym, t. VII i odnowione zasady pisowni słownictwa religijnego języka polskiego

Zamów w sklepie

W cieniu prawdy

Wykłady

ks. Andrzej Nowicki

W cieniu, który rzuca Prawda, zawsze otwiera się dla człowieka wymiar większy niż własny. W takim rozumieniu obecności Prawdy i potrzeby jej poszukiwania powstawały rozważania zawarte w książce. Są one rezultatem trzech serii wykładów wygłoszonych przez autora publikacji w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Wykłady te cechuje dosyć duża różnorodność tematyczna, obejmująca zagadnienia ludzkiego szczęścia i cierpienia, wiary i modlitwy, tajemnicy Kościoła i zbawienia, relacji chrześcijaństwa do innych religii oraz nowych ruchów religijnych. 

Zamów w sklepie

Śląskie Studia Historyczno-Teologiczne

2020, t. 53, z. 1

W niniejszym numerze teksty naukowe skupiają się wokół 4 bloków tematycznych.

Pierwszy z nich poświęcony jest zagadnieniom dialogu filozofii z teologią w twórczości Maupertuisa i fizyko-teologów oraz Levinasa i jego interpretacji stworzenia. Drugi to dział odwołujący się do badań patrystycznych. Trzecia grupa tekstów odnosi się do badań nad dziejami (archi)diecezji katowickiej. Czwarta grupa tekstów porusza zagadnienia sakramentalno-mistyczne.

Zamów w sklepie

Wpływ franciszkanizmu na śląską religijność katolicką.

Zarys historii

Bronisław Czaplicki

Opracowanie przedstawia historyczny proces zakorzenienia się na terenie Górnego Śląska fenomenu, który nazywamy franciszkanizmem, i jego wpływ na ukształtowanie się śląskiej religijności katolickiej. Przenikanie idei franciszkańskich na badany teren trwało prawie osiemset lat i było zależne od zmieniających się warunków politycznych, społecznych i religijnych.

Zamów w sklepie

Śpiewnik kościelny

Najnowsza edycja Śpiewnika, zawierającego wiele nowych propozycji repertuarowych do wykorzystania zarówno w liturgii, jak i poza nią, zbiega się z 95. rocznicą istnienia (archi)diecezji katowickiej i wydawnictwa Księgarni św. Jacka. Starano się zachować ogólną koncepcję struktury śpiewnika, która stanowiła wyraźną dominantę wydania pierwszego, a chodziło w niej o utrwalenie wartościowych pieśni dawnych, tradycyjnych i stałe wzbogacanie repertuaru o utwory współczesne, niektóre już będące w powszechnym użytku.

Zamów w sklepie

Obrzędy chrztu dzieci

OBRZĘDY CHRZTU DZIECI dostosowane do zwyczajów diecezji polskich – wydanie trzecie, zmienione, powtórnie poprawione. W przedruku uwzględniono czytania zawarte w “Lekcjonarzu mszalnym” t. VII (zatwierdzone przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dnia 5 lutego 2019 r.) oraz odnowione zasady pisowni słownictwa religijnego języka polskiego.

Zamów w sklepie

Ewangelia wg św. Mateusza

Rozdziały 14-28

ks. Zdzisław Żywica

Wyjaśniając tekst oraz przesłanie Pierwszej Ewangelii, egzegeta formułuje pytania skierowane do wspólnoty Kościoła oraz pojedynczych wyznawców Jezusa, które angażują czytelnika i są zaproszeniem nie tylko do samodzielnych przemyśleń, ale też mobilizują do podejmowania konkretnych działań. (…) Zyskujemy nowe narzędzie ważnego i promowanego dzisiaj w Kościele apostolatu biblijnego, zgodnie z zaleceniem II Soboru Watykańskiego, aby wierni mieli szeroki dostęp do Pisma Świętego.

 

Zamów w sklepie

Ogród

ks. Jerzy Szymik

Jest to zbiór 77. wierszy z lat 2017-2020, tworzących kilkanaście grup składających się na tytułowy „Ogród”: Domowe róże, Drzewo poznania, Wśród mirtów, Dziki bez, Hizop i inne. Są to utwory o bardzo zróżnicowanej poetyce. Od nielicznych wierszy względnie klasycznych, rymowanych, stroficznych aż po narratywne, eseizujące, skupione na malunku i opowieści. Wszystkie mają swój wewnętrzny, podskórny rytm – słów, fraz, obrazów. „Ogród” jest rozpięty od pustyni po las, z doświadczeniem Łaski w samym sercu tego współczesnego – w samej istocie tych tekstów – obszaru. Tom scala więc to, co dzisiejsze z tym, co po-Bożne, nie stroniąc od diagnoz, zacierając granice miedzy ogrodami Eden i Getsemani. Przewodnikiem jest w tym niepokojącym gąszczu trójwers z tytułowego utworu:

Coraz częściej mnie pytają: / czyż to aby nie ciebie widziałem razem z Nim w ogrodzie?

Tak, to byłem ja”.

Zamów w sklepie

Zawsze myśl o niebie…

Historia Hanika - ks. Jana Machy (1914-1942)

Agnieszka Huf

Książka stanowi popularyzatorską opowieść o ks. Janie Masze. Czytelnik poznaje losy ks. Jana, począwszy od dzieciństwa (środowisko rodzinne i szkolne), przez czasy seminaryjne, okres posługi wikariuszowskiej w Rudzie Śląskiej oraz przez wiele miesięcy uwięzienia – aż po śmierć. Wplecione w rytm narracji fragmenty wspomnień, kazań i listów, pozwalają wniknąć w atmosferę tamtych czasów, ale przede wszystkim niejako od wewnątrz spojrzeć na osobowość ks. Jana, jego wybory, postawy i motywacje. Wśród nich szczególne miejsce zajmowała kwestia wiary – osobistej relacji z Jezusem, a także stopniowe dojrzewanie ks. Jana do męczeństwa, do oddania życia dla Chrystusa i braci.

Zamów w sklepie

Czy wiesz, że modlitwa…

o. Zdzisław J. Kijas

Książka jest zbiorem refleksji, które autor przygotowywał dla wspólnoty Żywego Różańca Filharmonii Krakowskiej i może stanowić pomoc dla wszystkich, którzy poszukują inspiracji i wsparcia w systematycznym rozwijaniu życia modlitwy.
O. Kijas proponuje krótkie i trafiające do serca przemyślenia o modlitwie. W wielu odsłonach ukazuje, czym modlitwa jest, jak kształtuje naszą relację z Bogiem i drugim człowiekiem, jak nieodzowna jest w duchowym rozwoju człowieka wierzącego.

Zamów w sklepie

Za wcześnie do nieba • Wciąż nie mogę uwierzyć • Nieplanowane rekolekcje

ks. Wacław Buryła

Wacław Buryła – ksiądz, poeta – w swoich trzech nowych tomikach poetyckich podejmuje m.in. tematykę kapłaństwa, pandemii oraz życia – z jego radościami i cierpieniami, ale przede wszystkim kwestię miłości i wiary w Boga.
Wiersze ks. Wacława poruszają, pomagają zatrzymać się na chwilę i spojrzeć świadomiej na to, co wypełnia ludzką codzienność. To poezja idealna na jesienne, refleksyjne wieczory.

Zamów w sklepie

Zacznijcie, wargi nasze, chwalić Pannę Świętą

Komentarz biblijno-duchowy do Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

ks. Janusz Wilk

Jan Paweł II pisał o Godzinkach: Od dziecka słuchałem ‘Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny’ śpiewanych w kościele parafialnym, ale dopiero później dostrzegłem, jakie bogactwo treści teologicznej oraz treści biblijnej jest w nich zawarte.

Książka stanowi biblijno-duchowy komentarz do Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Zawiera również tekst Godzinek w językach polskim i łacińskim.

Zamów w sklepie

Życie pełne cudów

ks. Wacław Buryła

W tym roku przypadają dwa ważne dla ks. Wacława Buryły jubileusze – 40-lecie sakramentu kapłaństwa i 45-lecie pracy twórczej. Dlatego właśnie w tym roku ks. Wacław Buryła postanowił dokonać swoistego życiowego resume. Opowieść o swoim życiu zawarł ks. Buryła w biograficznej opowieści, w której opisuje swoje dzieciństwo, lata szkolne i seminaryjne, a potem również czas posługi jako wikariusza i proboszcza. całość uzupełniają anegdoty i rozmaite sytuacje przywoływane przez autora z zakamarków pamięci, które dopełniają opowieść o zdarzenia wzruszające, zabawne i pouczające.

Zamów w sklepie
DZIAŁ NAUKOWY

Wydawnictwo i Księgarnia św. Jacka zostały powołane do życia w 1946 roku w wyniku reorganizacji Księgarni i Drukarni Katolickiej, istniejącej od 1925 roku.

Współczesne zręby profilu tematycznego działu naukowego Wydawnictwa określiła właśnie współpraca z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

WIDEO

Czytelnicy, dziękujemy, że jesteście z nami!
Wiersz “Ogród w Pszowie” z nowego tomu “Ogród” ks. Jerzego Szymika
Publikacje Księgarni św. Jacka w 2020 roku

BESTSELLERY

NEWSLETTER

Zostań naszym subskrybentem

Zapisz się już teraz i bądź na bieżąco z wydarzeniami i nowościami.

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Księgarnię Świętego Jacka w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

DANE ADRESOWE

Księgarnia św. Jacka
ul. Wita Stwosza 11, 40-042 Katowice
NIP: 634-019-76-31
KRS: 0000138372
REGON: 001316076

DANE KONTAKTOWE

32 355 48 00
519 546 100
biuro@ksj.pl
Hurtownia czynna
od poniedziałku do piątku: 8:00 – 16:00

© 2020 Księgarnia św. Jacka
Realizacja: Bazinga