
publikacje autora
Jeden z najbardziej cenionych autorów publikacji teologicznych w Polsce. Członek rad czasopism naukowych, wybitny duchowny i twórcą wielu książek chętnie wybieranych przez czytelników. Jego książki podejmują zróżnicowaną tematykę, od wielu lat zajmuje się kwestią Eucharystii. Przygotowywane przez niego publikacje mają zarówno charakter naukowy, jak i popularnonaukowy. Tworzone przez autora komentarze do Pisma Świętego to niezwykle trafne spostrzeżenia, które pozwalają lepiej zrozumieć poszczególne wydarzenia zapisane w Nowym Testamencie. Ogromne doświadczenie w pracy duszpasterskiej i naukowej sprawia, że opracowania są przepełnione niezwykle wartościową treścią, która pobudza do myślenia, analizowania i poszukiwania.
Bp Zbigniew Kiernikowski, ur. 1946 r. w Szamarzewie k/Wrześni. Od kwietnia 2014 r. ordynariusz legnicki, w latach 2002-2014 biskup siedlecki. Biskup lednicki w latach 2014–2021, od 2021 biskup senior diecezji legnickiej. Studia seminaryjne ukończył w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie i w 1971 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Później w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie odbył studia specjalistyczne uwieńczone w 1983 r. tytułem doktora nauk biblijnych. Następnie wykładał homiletykę i nauki biblijne oraz pełnił funkcję prefekta studiów i wicerektora w PWSD w Gnieźnie. Od 1986 r. był rektorem Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie. Wykładał nauki biblijne na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim oraz na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum”. W 2001 r. habilitował się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie książki „Eucharystia i jedność” (Częstochowa 2000). Po habilitacji rozpoczął pracę wykładowcy nauk biblijnych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na tym Uniwersytecie w 2003 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym. W roku 2012 otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych nadany przez Centralną Komisję do spraw Stopni i Tytułów Naukowych na podstawie dorobku naukowego oraz pracy „W mocy słowa i sakramentu” (Warszawa 2011). Od 2004 r. jest członkiem Stowarzyszenia Biblistów Polskich, a w 2010 r. otrzymał status honorowego członka tego Stowarzyszenia.
Jako biskup konsekwentnie podejmuje program zawarty w jego herbie i wybranym zawołaniu: Posłuszeństwo Ewangelii – Eucharystia. Ukazuje, jak Bóg w swojej wierności przychodzi do człowieka z Dobrą Nowiną, a człowiek, poznając tę Dobrą Nowinę, uczy się posłusznego kroczenia w jej świetle. Prowadzi katechumenat dorosłych i troszczy się o właściwą formację życia chrześcijańskiego. Wskazuje na misterium Eucharystii jako źródło mocy do życia w jedności i komunii przez przekraczanie wszelkich barier nieprzyjaźni i wrogości oraz na nieskończoną perspektywę życia rodzącego się z tajemnicy śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Jako pomoc w realizowaniu tak ukierunkowanej formacji opracował materiały do autorskiego programu duszpasterskiego „Chrzest w życiu i misji Kościoła”.
Jest autorem licznych publikacji m.in. książek: „Dwoje jednym ciałem w Chrystusie”, „Eucharystia i jedność”, „Posługiwanie ojcostwu Boga”, „Kościół wspólnotą odkupionych grzeszników”, „Dobra nowina dla grzesznika”, „Światło i moc liturgii”, „W mocy słowa i sakramentu”, „Od Paschy do Paschy”. W Księgarni św. Jacka, w serii „Biblia Impulsy. Nowy Testament” opublikował List do Kolosan. List do Filemona.