Zadzwoń: opiekun klienta: 519 546 101, centrala: 32 355 48 00 Napisz do nas: biuro@ksj.pl
AAA Odwiedź nas na
AKTUALNOŚCI
82 lata temu diakon Jan Macha przyjął święcenia prezbiteratu

82 lata temu diakon Jan Macha przyjął święcenia prezbiteratu

82 lata temu ks. Jan Macha przyjął święcenia kapłańskie w parafii katedralnej Świętych Piotra i Pawła w Katowicach

O tym wyjątkowym momencie jego życia Agnieszka Huf – w książce Zawsze myśl o niebie…, wydanej przez Księgarnię św. Jacka – pisała:

Upragniony, wytęskniony dzień nadchodzi 25 czerwca 1939 roku. W niedzielny poranek trzydziestu jeden diakonów wkracza w uroczystej procesji do katowickiej katedry, którą jest wtedy kościół pod wezwaniem świętych Apostołów – Piotra i Pawła przy ul. Mikołowskiej. O 8.30 rozpoczyna się Eucharystia z udzieleniem sakramentu święceń. Przewodniczy jej bp Stanisław Adamski, którego homilia mocno zapada w serca słuchaczy: „Ciężkie chmury zbierają się na niebie naszego życia. Kapłan musi być gotowy na wzór Mistrza życie oddać za owieczki swoje. Stuła w formie krzyża ma przypomnieć, żeś zdecydował się na całkowitą ofiarę w służbie Bogu i bliźnim. »Zbliża się godzina, że każdy, kto was zabije, mniemać będzie, że przysługę wyświadcza Bogu. Smucić się będziecie, ale smutek wasz w radość się zamieni« (J. 16.2)” – mówi biskup.

Chwilę później Hanik i jego towarzysze padają na twarz przed ołtarzem, na którym odtąd mają sprawować Najświętszą Ofiarę, a nad ich głowami rozlega się śpiew:

…Sancte Stephane, ora pro nobis.
Sancte Ignati Antiochene, ora pro nobis.
Sancte Polycarpe, ora pro nobis.
Sancte Iustine, ora pro nobis.
Sancte Laurenti, ora pro nobis…

– płyną imiona męczenników, wzywanych w Litanii do Wszystkich Świętych. Czy Janek choć przez chwilę myśli, że wkrótce dołączy do ich grona? „Czarne chmury”, o których mówi w kazaniu biskup, na pewno dostrzega – napięcie na świecie rośnie i można przypuszczać, że wybuch kolejnej wojny jest już tylko kwestią czasu. Ale nikt chyba nie spodziewa się, jak potworną hekatombą będą kolejne lata i jak wielu kapłanów przeleje swoją krew.
Na razie jednak jest czerwcowy, piękny dzień. Dwudziestopięciolatka przepełnia radość: wreszcie został Chrystusowym kapłanem, wreszcie może służyć Bogu i ludziom, sprawując sakramenty święte. Na swoje motto kapłańskiego życia wybiera okrzyk św. Tomasza Apostoła: „Pan mój i Bóg mój!”

fragment książki A. Huf, Zawsze myśl o niebie… Historia Hanika, ks. Jana Machy (1914-1942)
https://sklep.ksj.pl/produkt/zawsze-mysl-o-niebie-historia-hanika-ks-jana-machy-1914-1942-kopia/

fot. Joanna Pakuza oraz za stroną: ksmacha.pl

ZOBACZ TAKŻE
DANE ADRESOWE

Księgarnia chrześcijańska św. Jacka
ul. Wita Stwosza 11, 40-042 Katowice
NIP: 634-019-76-31
KRS: 0000138372
REGON: 001316076

DANE KONTAKTOWE

Opiekun klienta: 519 546 101
Centrala: 32 355 48 00
biuro@ksj.pl
Hurtownia czynna
od poniedziałku do piątku: 8:00 – 16:00

© 2023 Księgarnia św. Jacka
Realizacja: Bazinga