Zadzwoń: opiekun klienta: 519 546 101, centrala: 32 355 48 00 Napisz do nas: biuro@ksj.pl
AAA Odwiedź nas na
AKTUALNOŚCI
Już wkrótce premiera „Śpiewnika kościelnego”

Już wkrótce premiera „Śpiewnika kościelnego”

W pierwszej połowie stycznia 2021 roku ukaże się oczekiwane przez wielu wydanie „Śpiewnika kościelnego”!

Najnowsza edycja Śpiewnika, zawierającego wiele nowych propozycji repertuarowych do wykorzystania zarówno w liturgii, jak i poza nią, zbiega się z 95. rocznicą istnienia (archi)diecezji katowickiej i wydawnictwa Księgarni św. Jacka.

Wszystkie wprowadzone innowacje w układzie Śpiewnika kościelnego są wynikiem autorskich przemyśleń, inspirowanych także uwagami recenzji odnoszących się do wydań wcześniejszych i cennymi radami użytkowników. Sugestie te przyjęto z pozytywnym nastawieniem i w znacznej części próbowano zastosować je przy edycji odnowionego zbioru. Dotyczą one zarówno ustalenia porządku śpiewów w ramach wyodrębnionych działów, jak i samego doboru pieśni.

Starano się zachować ogólną koncepcję struktury śpiewnika, która stanowiła wyraźną dominantę wydania pierwszego, a chodziło w niej o utrwalenie wartościowych pieśni dawnych, tradycyjnych i stałe wzbogacanie repertuaru o utwory współczesne, niektóre już będące w powszechnym użytku. (…)

Modyfikacja poprzednich wydań Śpiewnika kościelnego archidiecezji katowickiej i dość znaczne powiększenie zasobu repertuarowego spowodowały naruszenie dotychczasowego porządku numerów. Chcąc zachować jednak pewną korelację z poprzednio opublikowanymi zbiorami (Skarbiec, Śpiewnik, Chorał), przy nowo obowiązującym numerze pieśni pozostawiono również dawny, umieszczając go poniżej w nawiasie kwadratowym. Wyjątek stanowią śpiewy obecnie dopiero wprowadzone, opatrzone numerem pojedynczym.

Niniejszy zbiór śpiewów obejmuje cztery zasadnicze działy:

pierwszy, najbardziej rozbudowany, zawierający głównie pieśni kościelne w tradycyjnym porządku roku liturgicznego, liczący aktualnie 722 numery śpiewów. Dział ten kończy się pieśniami za zmarłych, do których dołączono śpiewy obrzędów pogrzebowych, zachowując tematyczną jedność.

Drugi obszerny dział (od nr 800) obejmuje śpiewy ściśle związane z celebracją Mszy św. – dialogi, aklamacje, śpiewy części stałych w różnych opracowaniach – w tym zakresie nastąpiło znaczne poszerzenie cykli mszalnych.

Kolejne zestawienie tworzą śpiewy uświęcenia dnia, nabożeństwa i litanie.

Pozostawiono także czwarty, nieco zmniejszony dział śpiewów pozaliturgicznych, stosowanych w ramach nabożeństw, spotkań modlitewnych i pielgrzymek. Numeracja pieśni w głównych działach jest otwarta, co umożliwia wprowadzanie w tym miejscu nowych utworów w kolejnych wydaniach.

(ze Wstępu)

Śpiewnik będzie dostępny w pierwszej połowie stycznia. Można zakupić go już teraz w ramach przedsprzedaży w promocyjnej cenie poprzez nasz sklep internetowy: https://sklep.ksj.pl/produkt/spiewnik-koscielny/

ZOBACZ TAKŻE
DANE ADRESOWE

Księgarnia chrześcijańska św. Jacka
ul. Wita Stwosza 11, 40-042 Katowice
NIP: 634-019-76-31
KRS: 0000138372
REGON: 001316076

DANE KONTAKTOWE

Opiekun klienta: 519 546 101
Centrala: 32 355 48 00
biuro@ksj.pl
Hurtownia czynna
od poniedziałku do piątku: 8:00 – 16:00

© 2023 Księgarnia św. Jacka
Realizacja: Bazinga