Zadzwoń: opiekun klienta: 519 546 101, centrala: 32 355 48 00 Napisz do nas: biuro@ksj.pl
AAA Odwiedź nas na
AKTUALNOŚCI
Ks. Jan Macha i Księgarnia św. Jacka

Ks. Jan Macha i Księgarnia św. Jacka

O tym, jak ks. Jan wspominał o nas w swojej korespondencji i o tym, jak mu się odwdzięczamy. Przeczytajcie koniecznie!

Dzieje Księgarni św. Jacka od wielu lat splatają się z dziejami Kościoła lokalnego. Jedną z nici tego splotu jest ta, która połączyła losy Księgarni z losami sł. B.  ks. Jana Machy.

Ksiądz Jan został aresztowany 5 września 1941 – w dniu, w którym odbierał katechizmy wydane w j. niemieckim przez Księgarnię i Drukarnię Katolicką (przemianowaną w czasie wojny na: „Katholische Buchdruckerei und Verlags A.G.”). Bezpośrednią jej kontynuację stanowi właśnie Księgarnia św. Jacka. Ksiądz Jan jeszcze niedługo przez śmiercią wspominał Księgarnię w swoich listach więziennych, pisząc do rodziny: „W Księgarni w Katowicach mam jeszcze mały rachunek do zapłacenia”. Jeszcze 16 XI 1942 roku upewniał się: Czy ten rachunek już […] zapłacony? Jego troska o wyrównanie tego długu wynikała z faktu, że za katechizmy nie płacił w dniu ich odbioru, lecz miał uregulować rachunek nieco później. Nie mógł przewidzieć, że nie zdąży zrobić tego osobiście, jednak przed śmiercią, porządkując wszystkie swoje sprawy, nie zapomniał i o nas.

Między innymi dlatego czujemy się odpowiedzialni za to, aby do wielu dotarła informacja o życiu ks. Jana Machy i jego duchowym przesłaniu, o kapłańskiej wierności i miłości, która znalazła swoje odbicie m.in. w działalności dobroczynnej, niesionej przez niego wobec ludzi doświadczonych skutkami wojny.

Dlatego już w 2020 roku wydaliśmy książkę „Zawsze myśl o niebie…” Historia Hanika ks. Jana Machy (1914-1942), która stanowi popularyzatorską opowieść o ks. Janie Masze. Czytelnik poznaje losy ks. Jana, począwszy od dzieciństwa (środowisko rodzinne i szkolne), przez czasy seminaryjne, okres posługi wikariuszowskiej w Rudzie Śląskiej oraz przez wiele miesięcy uwięzienia – aż po śmierć. Wplecione w rytm narracji fragmenty wspomnień, kazań i listów, pozwalają wniknąć w atmosferę tamtych czasów, ale przede wszystkim niejako od wewnątrz spojrzeć na osobowość ks. Jana, jego wybory, postawy i motywacje. Wśród nich szczególne miejsce zajmowała kwestia wiary – osobistej relacji z Jezusem, a także stopniowe dojrzewanie ks. Jana do męczeństwa, do oddania życia dla Chrystusa i braci. Opowieść o życiu ks. Jana ma za zadanie przybliżyć jego losy zarówno tym, którzy już słyszeli o historii młodego śląskiego Męczennika, jak i tym, którzy zetknęli się z nią poprzez tę publikację po raz pierwszy. Autorką książki jest Agnieszka Huf.

Przygotowujemy dla Was także coś specjalnego na beatyfikację ks. Jana.

W roku 2021 rozpoczęliśmy wydawanie Niezapominajek ks. Jana Machy – książeczek niewielkiego formatu zawierających wybrane tematyczne myśli ks. Jana (zilustrowane są grafikami nawiązującymi do ich treści). Aktualnie dostępne są na rynku części I–V. Wydajemy również druki ulotne w postaci obrazków i pocztówek. Ich ofertę poszerzymy w najbliższym czasie.

Jako Wydawnictwo Księgarni św. Jacka wyszliśmy z inicjatywą organizacji spotkań upamiętniających ks. Jana. Między innymi – w roku 2020 przygotowaliśmy we współpracy z parafią-sanktuarium św. Józefa w Rudzie Śląskiej spotkanie promujące książkę Zawsze myśl o niebie…. Było ono poprzedzone Mszą św. sprawowaną w 78. rocznicę wydania wyroku śmierci na ks. Jana Machę (17 VII 1942).

Nasza aktywność związana z „Hanikiem” przejawia się także w mediach społecznościowych. Nie zapominając o ważnych rocznicach związanych z jego życiem, przygotowaliśmy nagrania video z udziałem ks. Andrzeja Nowickiego (na temat rocznicy święceń kapłańskich ks. Jana) i ks. Adama Brzyszkowskiego (o jego posłudze w Rudzie Śląskiej i rocznicy aresztowania), które dostępne są na naszych stronach oraz kanale YouTube Księgarni św. Jacka: https://www.youtube.com/playlist?list=PL0uQ2RKMLWKjuR9r_nacj40it36sG5wVh

Na naszych profilach w mediach społecznościowych publikujemy również grafiki z ks. Janem, które zawierają cytaty z jego kazań (m.in.: https://ksj.pl/galeria/adwent-2020-z-ks-janem-macha/). A wszystko po to, by zachęcić innych do zainteresowania się jego życiem i myślą, by przysporzyć Mu naśladowców.

Jesteśmy przekonani, że może się On stać patronem nie tylko młodych księży, ale także młodych ludzi, którzy chcą naśladować Chrystusa w całym swoim życiu – na modlitwie, w czynieniu dobra, w pasji zainteresowań. Na tych wszystkich polach ks. Jan był bardzo aktywny i może stać się prawdziwym przyjacielem młodych.

Książki o ks. Janie (i nie tylko) znajdziecie w naszych sklepach i tutaj: https://sklep.ksj.pl/?s=macha

*

ZOBACZ TAKŻE
DANE ADRESOWE

Księgarnia chrześcijańska św. Jacka
ul. Wita Stwosza 11, 40-042 Katowice
NIP: 634-019-76-31
KRS: 0000138372
REGON: 001316076

DANE KONTAKTOWE

Opiekun klienta: 519 546 101
Centrala: 32 355 48 00
biuro@ksj.pl
Hurtownia czynna
od poniedziałku do piątku: 8:00 – 16:00

© 2023 Księgarnia św. Jacka
Realizacja: Bazinga