Zadzwoń: opiekun klienta: 519 546 101, centrala: 32 355 48 00 Napisz do nas: biuro@ksj.pl
AAA Odwiedź nas na
AKTUALNOŚCI
Książka „In viam pacis” z Wyróżnieniem nagrody Feniks!

Książka „In viam pacis” z Wyróżnieniem nagrody Feniks!

Dziennik bp. J. Gawliny z lat 1939-1945, edycję którego przygotował ks. prof. Jerzy Myszor, doceniony przez SWK!

3 grudnia Stowarzyszenie Wydawców Katolickich ogłosiło tegorocznych laureatów nagrody FENIKS. Miło nam poinformować, że członkowie kapituły docenili książkę

In viam pacis. Dziennik Biskupa Polowego Wojska Polskiego 1939-1945, wstęp i edycja Jerzy Myszor, Katowice 2019,

wydaną przez Księgarnię św. Jacka w koedycji z Centrum Badań nad Historią im. ks. prof. Wincentego Myszora. Otrzymała ona Wyróżnienie nagrody Stowarzyszenia Wydawców Feniks 2020 w kategorii HISTORIA!

Józef Gawlina, syn ziemi raciborskiej, ksiądz diecezji katowickiej, biskup polowy Wojska Polskiego Drugiej Rzeczypospolitej, opiekun polskich emigrantów i uchodźców rozsianych po całym świecie. Pozostawił po swoim bogatym życiu szczególne świadectwo – Dziennik, a więc nie wspomnienia pisane po latach, ale notatki czynione z dnia na dzień, a niejednokrotnie z godziny na godzinę. W czasie II wojny światowej był świadom, że uczestniczy w najważniejszych dla Polski wydarzeniach. Był wśród tych, którzy się nie poddali, walcząc na wszystkich frontach międzynarodowego konfliktu. Przebywał we Francji, gdzie formował się rząd RP na uchodźstwie, znajdował się przy rządzie polskim w Londynie, a także wśród zesłańców polskich w Związku Sowieckim, razem z żołnierzami na Bliskim Wschodzie, pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Odznaczono go orderem Virtuti Militari. Był bacznym obserwatorem, a zarazem uczestnikiem wydarzeń, które formowały losy Polski – wprawdzie pokonanej, ale niezwyciężonej. Lektura jego Dziennika pozwala śledzić na bieżąco, jak tworzyła się historia powojennej Europy.

ze Wstępu.

Księdzu prof. Jerzemu Myszorowi gratulujemy! Tym bardziej, że edycja książki była bardzo angażująca i pracochłonna. Ksiądz Myszor wspominał o tym przy okazji promocji książki:

Całość dziennika można podzielić na dwie zasadnicze części. Pierwsza to fragment do października 1939, który został spisany post factum. To streszczenie wydarzeń od 1 września 1939 roku. Druga część to notatki sporządzane z dnia na dzień. Niestety musieliśmy się podczas pracy zmagać z kilkoma problemami, m.in. bardzo brzydkim charakterem pisma biskupa. Trzeba pamiętać, że notatki były sporządzane w warunkach polowych i to dodatkowo wpływało na ich czytelność”

Fot. Aleksandra Korol-Chudy.

Mamy nadzieję, że dzięki tej pozycji postać bp. Gawliny będzie jeszcze lepiej poznana i bardziej doceniona. Nie tylko na Górnym Śląsku.

Z uwagi na sytuację epidemiczną dyplom Wyróżnienia zostanie dotarczony drogą pocztową. Pełna lista Laureatów znajduje się na stronie SWK: https://swk.pl/feniks-2020-ksiazki/

ZOBACZ TAKŻE
DANE ADRESOWE

Instytut Gość Media

z siedzibą w Katowicach przy ul. Wita Stwosza 11, który osobowość prawną uzyskał na podstawie Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 2 września 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 1216)

ul. Wita Stwosza 11
40–042 Katowice

NIP 954-275-10-90
REGON 243707398

DANE KONTAKTOWE

Opiekun klienta: 519 546 101
Centrala: 32 251 18 07
sekretariat@igomedia.pl
Hurtownia czynna
od poniedziałku do piątku: 8:00 – 16:00

© 2023 Księgarnia św. Jacka
Realizacja: Bazinga