o. Zdzisław Józef Kijas OFMConv
W kolejnej książce w serii Wierzyć w XXI Wieku o. prof. Zdzisław J. Kijas ukazuje postać Izraelitki, która sytuację zniewolenia przemieniła w wewnętrzny rozwój, w odkrycie Boga, który jest nie tylko Bogiem jej narodu, ale wszystkich ludzi. Staje się prorokinią Boga jedynego, miłującego, wszechmocnego. Na kanwie doświadczenia tej młodej kobiety, a także innych proroków, autor rozważa sytuacje graniczne w życiu człowieka. Czy paradoksalnie mogą być one dla człowieka szansą wewnętrznego rozwoju, odkrywania siebie i roli, jaką ma do odegrania w społeczności, w której się znajduje? I czy słowo proroka może sprawić, że nasz wróg z przeciwnika stanie się wyznawcą, który składa ofiary Bogu prawdziwemu?
Elżbieta Ciesielska
Siedem spotkań to opowieść o spotkaniach, siedmiu albo więcej, które zmieniły życie. Agnieszka od dzieciństwa jest wrażliwą, uważną, czułą na otaczający świat i ludzi dziewczynką. Skomplikowane dzieciństwo, choroba matki i trudna relacja z niedojrzałym do roli ojcem powodują, że droga wejścia w młodość i dorosłość jest trudna, kręta i wyboista. Stany złego samopoczucia psychicznego pojawiają się wcześnie, towarzyszą jej od liceum i pogłębiają się w pierwszych latach studiów i doświadczeń zawodowych. Agnieszka szybko i trafnie autodiagnozuje w sobie depresję, ale będzie musiało upłynąć wiele lat, aby instytucje medyczne, ośrodki pomocy psychologicznej i kręgi kościelne, w których szuka oparcia, stanęły na wysokości zadania i pomogły jej w nierównej walce z chorobą. Tabu społeczne lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych miesza się z plejadą postaci, które powinny, ale nie potrafią skutecznie pomóc. Przez cały czas Agnieszka stara się iść naprzód, walcząc z depresją, poddając się tylko w momentach, kiedy złożona cierpieniem nie jest już w stanie znaleźć więcej siły. Trafia na miłość, niestety nie uszytą hollywoodzkim prostym ściegiem, ale podobnie jak cała jej historia powikłaną, zaplątaną, ambiwalentną.
Witold Sadowski
W pierwszej kolejności książka ta ma szansę stać się podstawowym narzędziem dla osób odpowiedzialnych na poziomie diecezjalnym za formację ministrantów i lektorów.